Kezdőlap
Kosár tartalma
Üres kosár
Bruttó összesen:
 {{model.WebDevizaNem}}
Kosár megtekintése
Kezdőoldal / IT és mobileszközök / Számítógép alkatrész és kiegészítői / Alaplap

Alaplap

{{totalCount}} találat
találat/oldal
Rendezés:
Nincs találat.
{{ComputedLoadMoreText}}
{{totalCount}} termékből {{dataLength}} darabot már láttál

Alaplap – a rész, melyre alapul az egész

Az alaplap, más szóval motherboard a számítógép egyik legfontosabb komponense.. Ráépül a gép összes többi eleme, alkatrésze, így ez az alkatrész szabja meg a gép teljesítményét és bővítési lehetőségeit. Egy jó választás hosszú ideig elkísér és meghatározza, hogy milyen processzorral, videókártyával, memóriával stb. építhetjük a gépünket. Az alaplap tulajdonságai, funkciói között nagy eltérések lehetnek, ezért érdemes végiggondolni, mire akarjuk használni a PC-nket, és ezt figyelembe véve választani. A legfontosabb, amit szem előtt kell tartanunk vásárlás előtt az, hogy rendelkezzen mindennel amire szükségünk van, viszont azokért a funkciókért ne fizessünk, amelyeket nem fogunk használni. Vagyis nem kell mindent tudnia a, elég, ha számunkra eleget tud (vagy egy kicsivel többet).

A legfontosabb szempontok választás előtt

A legfontosabb különbség az alaplapok között az, hogy milyen a chipset (lapka) van rajtuk. Ez az a központi elem, mely összehangolja a számítógép részeinek működését, és meghatározza, hogy milyen processzort tudunk majd rá illeszteni. A legnagyobb gyártók, mint az ASROCK, az ASUS, a GIGABYTE vagy az MSI, a termékeiket jellemzően vagy Intel, vagy AMD lapkával építik, és a lapka típusának megfelelő processzorfoglalattal látják el. Hogy melyik gyártó melyik processzora mellett tesszük le a voksunkat egyéni preferenciától függ, de a döntésünk alapvetően meghatározza, hogy utána milyen chipszettre és milyen processzorfoglalatra épülő konfigurációk közül választhatunk. Érdemes tehát megfontolni, milyen gépet szeretnénk milyen célra építeni. Például egy gamer PC-ben más típusú processzor lehet az ideális, mint egy irodai gép esetében. Ha viszont döntöttünk, akkor már nincs visszaút: Intel lapra nem tudunk AMD processzort illeszteni, ahogy AMD-re sem Intelt.

Az alaplap mérete a következő lényeges szempont, amit meg kell fontolnunk vásárlás előtt – ugyanis pontosan illeszkednie kell a ház méretéhez, vagyis sem kisebb, sem nagyobb nem lehet annál. Lényegében háromféle – ATX, micro ATX, mini ITX – méret közül választhatunk. A számítógép házakon feltüntetik, hogy milyen alaplap fogadására alkalmasak. Döntésünk során mindenképpen mérlegelni kell, hogy milyen konfigurációt szeretnénk összeállítani és ezekhez rendelkezésre áll-e a szükséges számú csatlakozó a kiválasztott eszközön. Ha később bővíteni szeretnénk, azzal is kalkulálni kell. . Nagy általánosságban minél nagyobb a fizikai méret, annál több csatlakozót, bővítőhelyet – PCI vagy SSD slotot, memóriafoglalatot stb. kapunk vele együtt (ez nem jelenti azt, hogy egy kisebb méretűn nem kapunk meg minden fontos elemet, csak a csatlakozók száma kevesebb). A célszerűség elvét mindig tartsuk szem előtt. Ha pl. egy általános célú géppel szeretnénk kiváltani a nappalinkban lévő szórakoztató elektronikai eszközök sokaságát, nem biztos, hogy egy torony méretű ház lesz a legideálisabb választás., De ha videóvágáshoz vagy játékhoz állítunk össze egy nagyon erős PC-t, akkor szükség lesz a nagy helyre és a sok csatlakozóra.

Ezek a jellemzők annyira fontosak, hogy az elnevezésükben is rendre szerepelnek. Például az Office Depot kínálatában is megtalálható népszerű ASUS alaplap, a H410 LGA1200 mini-ITX esetében az első tag a chipszettre, a második a processzor foglalat típusára, a harmadik a termék fizikai méretére utal. Vagyis erre a lapra Intel gépet fogunk építeni, a legújabb, tizedik generációs Intel Core processzorral, az elérhető legkisebb méretű házban.

A felépítések sokszínűsége

A gyártók a termékskálájuk sokszínűségével igyekeznek kielégíteni a testreszabott igényeket. Az eddig említett alapvető eltérések mellett több egyéb szempont is van. A különböző felépítésű termékek különböző funkciókat, vezérlőket, portokat, kiegészítőket, eltérő bővítési lehetőségeket kínálnak. Ilyen pl. a beépített LAN, a WiFi, a RAID szolgáltatás, az integrált hang és video, az alternatív hűtési és túlhúzási lehetőségek, stb. Ezek többsége egy jó középkategóriás terméken már megtalálható, azonban figyeljünk a számunkra fontos részletekre. Ha csak irodai alkalmazásokat akarunk futtatni, elég lehet az integrált videochip, ha viszont játszani is szeretnénk, vagy a VR alkalmazásokat is kipróbálnánk, kiemelten fontos lesz, hogy hány gigabyte memóriát vagy milyen hangkártyát, videokártyát tud majd kezelni. Röviden tehát érdemes az időt rászánni a tájékozódásra, és megfontoltan dönteni.


Top szűrések

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Összes szűrés törlése

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Szűrések {{activeFilterCount}} aktív szűrő
Szűrések {{activeFilterCount}} aktív szűrő
Szűrések

Top szűrések

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Összes szűrés törlése

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Top termékek

Nincs találat.

Nincs találat.
Beérkezés értesítő

Értesítést kérek

Amennyiben beérkezik a termék a raktárunkba, akkor erről e-mailben értesítést küldünk Önnek.

Több e-mail címet is lehetősége van megadni. Ehhez az e-mail címeket pontosvesszővel elválasztva kell begépelnie. (Pl.: vasarlo@vasarloemail.hu; felhasznalo@felhasznaloemail.hu;)

Utoljára megtekintve